8D125ZC43SA
Mfr.Part #
8D125ZC43SA
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
43
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D125ZC43SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D125ZC43SA Overview
8D125ZC43SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC43SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC43SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER