8D125ZC43PN
Mfr.Part #
8D125ZC43PN
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
43
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Orientation :
N (Normal)
Aluminum
Color :
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Datasheets
8D125ZC43PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D125ZC43PN Overview
8D125ZC43PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC43PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC43PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER