8D125ZC43PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125ZC43PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Green
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
43
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Datasheets
8D125ZC43PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D125ZC43PB Overview
8D125ZC43PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC43PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC43PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER