8D125ZC37SN
Mfr.Part #
8D125ZC37SN
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Aluminum
Color :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Reach Compliance Code :
not_compliant
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D125ZC37SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D125ZC37SN Overview
8D125ZC37SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC37SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC37SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER