8D125ZC37SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125ZC37SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Green
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
13A
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
37
Datasheets
8D125ZC37SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D125ZC37SB Overview
8D125ZC37SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC37SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC37SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER