8D125ZC37SA
Mfr.Part #
8D125ZC37SA
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Termination :
Threaded
Color :
Green
Contact Finish - Mating :
Gold
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
8D125ZC37SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D125ZC37SA Overview
8D125ZC37SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC37SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC37SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER