8D125ZC37PB
Mfr.Part #
8D125ZC37PB
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
13A
Color :
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
37
Datasheets
8D125ZC37PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D125ZC37PB Overview
8D125ZC37PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC37PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC37PB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER