8D125ZC29SN
Mfr.Part #
8D125ZC29SN
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Color :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8D125ZC29SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D125ZC29SN Overview
8D125ZC29SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC29SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC29SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER