8D125ZC29SB
Mfr.Part #
8D125ZC29SB
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Thermoplastic
Termination :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
Threaded
Color :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D125ZC29SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D125ZC29SB Overview
8D125ZC29SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC29SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC29SB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER