8D125ZC29SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125ZC29SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Green
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
8D125ZC29SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D125ZC29SA Overview
8D125ZC29SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC29SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC29SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER