8D125ZC29PN
Mfr.Part #
8D125ZC29PN
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Thermoplastic
Color :
Green
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Shielded
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D125ZC29PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D125ZC29PN Overview
8D125ZC29PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC29PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC29PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER