8D125ZC29PB
Mfr.Part #
8D125ZC29PB
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
13A
Color :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D125ZC29PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D125ZC29PB Overview
8D125ZC29PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC29PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC29PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER