8D125ZC29PA
Mfr.Part #
8D125ZC29PA
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Number of Positions :
29
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
13A
Color :
Green
Datasheets
8D125ZC29PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D125ZC29PA Overview
8D125ZC29PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC29PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC29PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER