8D125ZC24SN
Mfr.Part #
8D125ZC24SN
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Reach Compliance Code :
not_compliant
Threaded
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
13A 23A
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8D125ZC24SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D125ZC24SN Overview
8D125ZC24SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC24SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC24SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER