8D125ZC24SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125ZC24SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Orientation :
B
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
24
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Green
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
8D125ZC24SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D125ZC24SB Overview
8D125ZC24SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC24SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC24SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER