8D125ZC24PN
Mfr.Part #
8D125ZC24PN
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Threaded
Color :
Green
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating (Amps) :
13A 23A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D125ZC24PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D125ZC24PN Overview
8D125ZC24PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC24PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC24PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER