8D125ZC24PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125ZC24PB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Green
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Number of Positions :
24
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Packaging :
Bulk
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Datasheets
8D125ZC24PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 24 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125ZC24PB-LC Overview
8D125ZC24PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC24PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC24PB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT