8D125ZC24PA
Mfr.Part #
8D125ZC24PA
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Number of Positions :
24
Datasheets
8D125ZC24PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D125ZC24PA Overview
8D125ZC24PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC24PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC24PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER