8D125ZC19SN
Mfr.Part #
8D125ZC19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Color :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
19
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Datasheets
8D125ZC19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D125ZC19SN Overview
8D125ZC19SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC19SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC19SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER