8D125ZC19SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125ZC19SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
19
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
23A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Green
Shell Size - Insert :
Datasheets
8D125ZC19SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D125ZC19SB Overview
8D125ZC19SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC19SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC19SB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER