8D125ZC19SA
Mfr.Part #
8D125ZC19SA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Current Rating (Amps) :
23A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Datasheets
8D125ZC19SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D125ZC19SA Overview
8D125ZC19SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC19SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC19SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER