8D125ZC19PN
Mfr.Part #
8D125ZC19PN
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
23A
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Green
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
19
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Datasheets
8D125ZC19PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D125ZC19PN Overview
8D125ZC19PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC19PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC19PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER