8D125ZC19PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125ZC19PB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
19
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
12
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Housing Color :
Green
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Datasheets
8D125ZC19PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 19 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125ZC19PB-LC Overview
8D125ZC19PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC19PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC19PB-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT