8D125ZC19PB
Mfr.Part #
8D125ZC19PB
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Number of Positions :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Color :
Green
Applications :
Aviation, Marine, Military
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
23A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
8D125ZC19PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D125ZC19PB Overview
8D125ZC19PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC19PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC19PB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER