8D125ZC19PA
Mfr.Part #
8D125ZC19PA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
19
Color :
Green
Orientation :
A
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
23A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D125ZC19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D125ZC19PA Overview
8D125ZC19PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC19PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC19PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER