8D125ZC11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125ZC11SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Color :
Green
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Number of Positions :
11
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
HTS Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Datasheets
8D125ZC11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D125ZC11SN Overview
8D125ZC11SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC11SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC11SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER