8D125ZC11SB
Mfr.Part #
8D125ZC11SB
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
11
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Shielding :
Shielded
Orientation :
B
Datasheets
8D125ZC11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D125ZC11SB Overview
8D125ZC11SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC11SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC11SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER