8D125ZC11SA
Mfr.Part #
8D125ZC11SA
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
11
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Color :
Green
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Datasheets
8D125ZC11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D125ZC11SA Overview
8D125ZC11SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC11SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER