8D125Z61SN-LC
Mfr.Part #
8D125Z61SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS INLINE
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
61
Housing Color :
Black
Contact Size :
20
Shell Finish :
Zinc Nickel
Datasheets
8D125Z61SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 61 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125Z61SN-LC Overview
8D125Z61SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125Z61SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125Z61SN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT