8D125Z61SN
Mfr.Part #
8D125Z61SN
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Color :
Black
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Number of Positions :
61
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
8D125Z61SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D125Z61SN Overview
8D125Z61SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125Z61SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125Z61SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER