8D125Z61PN
Mfr.Part #
8D125Z61PN
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Number of Positions :
61
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Color :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D125Z61PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D125Z61PN Overview
8D125Z61PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125Z61PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125Z61PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER