8D125Z46SN-LC
Mfr.Part #
8D125Z46SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 46POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Contact Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Zinc Nickel
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Housing Color :
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
8D125Z46SN-LC
8D125Z46SN-LC Overview
8D125Z46SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125Z46SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125Z46SN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT