8D125Z46SN
Mfr.Part #
8D125Z46SN
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
HTS Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
8D125Z46SN
8D125Z46SN Overview
8D125Z46SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125Z46SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125Z46SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER