8D125Z43SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125Z43SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Black
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Zinc Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
43
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Datasheets
8D125Z43SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 43 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125Z43SN-LC Overview
8D125Z43SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125Z43SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125Z43SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT