8D125Z43PN-LC
Mfr.Part #
8D125Z43PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Type :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
Number of Positions :
43
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Black
Shell Finish :
Zinc Nickel
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8D125Z43PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 43 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125Z43PN-LC Overview
8D125Z43PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125Z43PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125Z43PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT