8D125Z43PN
Mfr.Part #
8D125Z43PN
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Number of Positions :
43
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D125Z43PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D125Z43PN Overview
8D125Z43PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125Z43PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125Z43PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER