8D125Z37SN
Mfr.Part #
8D125Z37SN
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
not_compliant
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
37
Datasheets
8D125Z37SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D125Z37SN Overview
8D125Z37SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125Z37SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125Z37SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER