8D125Z37PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125Z37PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Black
Number of Positions :
37
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D125Z37PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D125Z37PN Overview
8D125Z37PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125Z37PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125Z37PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER