8D125Z24SN
Mfr.Part #
8D125Z24SN
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Number of Positions :
24
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Current Rating (Amps) :
13A 23A
ROHS3 Compliant
Color :
Datasheets
8D125Z24SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D125Z24SN Overview
8D125Z24SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125Z24SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125Z24SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER