8D125Z19SN
Mfr.Part #
8D125Z19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Bulk
Color :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
23A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Datasheets
8D125Z19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D125Z19SN Overview
8D125Z19SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125Z19SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125Z19SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER