8D125Z19PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125Z19PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
19
Contact Size :
12
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Datasheets
8D125Z19PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 19 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125Z19PN-LC Overview
8D125Z19PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125Z19PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125Z19PN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT