8D125W61SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W61SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
25-61
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
61
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
8D125W61SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D125W61SN Overview
8D125W61SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W61SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W61SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER