8D125W61SB
Mfr.Part #
8D125W61SB
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
7.5A
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D125W61SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D125W61SB Overview
8D125W61SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W61SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W61SB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER