8D125W61SA
Mfr.Part #
8D125W61SA
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
61
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
8D125W61SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D125W61SA Overview
8D125W61SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W61SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W61SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER