8D125W61PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W61PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
25-61
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
61
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8D125W61PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D125W61PN Overview
8D125W61PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W61PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W61PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER