8D125W46SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W46SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 46POS INLINE
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
25-46
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
8D125W46SN-LC
8D125W46SN-LC Overview
8D125W46SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W46SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W46SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT