8D125W46SN
Mfr.Part #
8D125W46SN
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D125W46SN
8D125W46SN Overview
8D125W46SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W46SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W46SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER