8D125W46SA
Mfr.Part #
8D125W46SA
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bulk
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D125W46SA
8D125W46SA Overview
8D125W46SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W46SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W46SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER