8D125W46PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W46PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 46POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
25-46
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
8D125W46PN-LC
8D125W46PN-LC Overview
8D125W46PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W46PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W46PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT