8D125W43SN
Mfr.Part #
8D125W43SN
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
25-43
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
43
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Color :
Datasheets
8D125W43SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D125W43SN Overview
8D125W43SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W43SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W43SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER